Největší problém kryptoměn – Centralizované burzy jsou nové banky a řešením jsou DEXy

0
Tvůrce Cardana: Vitalik Buterin Ethereum nezvládá, vývoj kvůli němu stagnuje

Kryptoměny budovaly svou reputaci jako decentralizované technologie. Jenže po 11 letech existence BTC zde máme několik obrovských center moci. Jsou jimi centralizované burzy, jako je Binance, Huobi, Bitfinex nebo Coinbase. Koncentrace moci v prostoru vytváří nechtěné, dominantní hráče. 

Více informací – Bitfinex představil nový nástroj – Shimmer odhalí manipulace na burze

Decentralizace je klíčem

Nedávno jsem narazil na Twitteru na velmi zajímavý příspěvek od Vitalika Buterina. Ten psal, že je trapné, že zatím nevznikl funkční most mezi 2 největšími kryptoměnami. Tím má samozřejmě na mysli Ethereum a Bitcoin. A má rozhodně pravdu.

Decentralizace je nejhodnotnější vlastností kryptoměn. Je to právě decentralizace, která přináší vysokou míru stability a důvěry v daný systém. V podstatě to znamená, že neexistuje centrální bod selhání a žádný z velkých hráčů nemá rozhodující slovo. Vše se musí řešit formou konsensu a hledat tak nejlepší řešení pro všechny zúčastněné.

Bohužel se děje pravý opak. Vznikají obrovská centra moci, která přebírají klíčové funkce. Centralizované burzy jsou přístupovými body do světa kryptoměn, probíhá na nich naprostá většina obchodů a mají možnost zneužívat velké množství mincí uložených na svých peněženkách (viz nedávná aféra Steem vs. Justin Sun). To je velmi problematické, protože centralizované burzy v podstatě vytváří nové “banky”.

DEXy jsou řešení, ale něco chybí

Existuje jedno naprosto evidentní řešení, které prozatím selhává. Tím jsou tzv. DEXy. Jedná se o decentralizované burzy. Decentralizovaná burza je v podstatě web provázaný se smart kontrakty, které na základě předem nastavených pravidel provádí obchody. Mezi takové burzy patří např. IDEX, Switcheo nebo Nash Exchange.

Jak psal Vitalik Buterin, tak je v kryptoprostoru velká potřeba pro možnost směny různých kryptoměn a to bez potřeby důvěry ve třetí stranu. To umí DEXy zařídit, tak kde je problém? Kámen úrazu spočívá v absenci uživatelské přívětivosti. DEXy momentálně nedokáží nabídnout stejnou kvalitu služeb jako centralizované burzy a tak investoři logicky volí příjemnější cestu.

To je spojeno s limity nyní existujících blockchainů. Ačkoliv Ethereum nabízí solidní rychlost pro přesun tokenů a exekuci smart kontraktů, tak se stále nejedná o dostatečně rychlou alternativu. Oči investorů se tak mohou upínat k blockchainům třetí generace. Ty jsou definovány vyšší rychlostí, komplexními smart kontrakty a interoperabilitou mezi blockchainy.

Infrastruktura se buduje

Zde se např. podařil průlom kryptoměně ATOM, která využívá mechanismus konsensu Tendermint (na tom je např. postaven Binance Chain). Právě Binance buduje “decentralizovanou” burzu pod názvem Binance DEX. Problém je, že Binance Chain je prozatím pod plnou kontrolou burzy a tudíž je decentralizace na relativně nízké úrovni.

Naděje přichází ze dvou různých stran. Na jedné straně je to budování svébytných DEXů, mezi které patří např. Nash Exchange, která umožňuje decentralizovanou směnu mezi ETH a BTC blockchainy. Druhá strana je pak tvořena decentralizovanými službami na ETH. Zde se jedná o 0x protokol, Kyber Network či Uniswap, což je infrastruktura pro decentralizovanou směnu.

Co číst dále?

Testujeme 7000 $ – Jak vysoko půjde Bitcoin, než přijde další dump? + ANKETY

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno