[VIDEO] Franky Zapata na flyboardu: Takto vypadá budoucnost létání!

0

Nebojácný vynálezce Franky Zapata v neděli přeletěl Lamanšský průliv na flyboardu. Napravil tak svůj nepodařený pokus z minulého týdne, kdy spadl do vody při snaze dotankovat palivo. Podívejte se, jak vypadá budoucnost individuálního létání!

Kdo je Franky Zapata?

Franky Zapata je bývalý mistr na vodních skútrech, který si usmyslel, že létání na desce, která se podobá skateboardu, by bylo skvělé. Navíc, každý přece sní o létání! Jelikož flyboard před třemi lety nikdo nevyvíjel, pustil se do práce a vymyslel ho sám. Dnes sklízí zaslouženou slávu díky snu, kterému tvrdohlavě věří.

Jak už to tak u vynálezců a inovátorů bývá, Franky Zapata na své experimentování i nešťastně doplatil. Při svém úplně prvním leteckém pokusu v garáži přišel o části dvou prstů, které se dostaly do turbín. Naštěstí ho tento nezdar neodradil od dalších snah.

Zdá se, že kreativita patří k jeho životu. Franky Zapata odešel ze školy, když mu bylo 16 let. Kromě toho, že mu byla diagnostikována dyslexie, je i barvoslepý. To mu značně znevýhodňovalo pozici při závodech na vodních skútrech, protože různobarevné bójky ukazují cestu buď vlevo, nebo vpravo. Zapata si i tady dokázal poradit a vymyslet zlepšovák – trpělivě se držel za soupeři na druhém nebo třetím místě a předstihl je až v posledním kole.

“Kaskadér, pilot, podnikatel, vynálezce – nejsem si jist, kdo vlastně jsem, z každého kousek a nic zároveň” uvedl nedávno Zapata.

Přelet přes Lamanšský průliv

V neděli se Frankymu Zapatovi podařilo uletět 35 kilometrů za 22 minut. Na cestě ho provázely tři helikoptéry a jednou musel z důvodu dotankování zastavit na lodi. Podle indikátorů na přilbě dokázal vyvinout rychlost 160 až 170 km/h. Když se blížil k anglickému pobřeží, začal létat “cik-cak”, aby uvolnil svaly v nohách, které již byly značně unavené. Vypadá to jednoduše, ale kromě technických vychytávek vyžaduje flyboard i fyzickou sílu a hodiny praktického tréninku. Zapata přelet na druhý pokus zvládl a po přistání nechyběla radost ani slzy dojetí.

“Byl jsem téměř na hranici svých možností – měl jsem ještě dost paliva na dalších zhruba 10 km. Možná bych jich zvládl ještě 5 nebo 6…” – uvedl Zapata.

Franky Zapata a budoucnost flyboardů

Jaké jsou další plány Frankyho Zapaty? S flyboardem chce létat ve větších výškách, což bude vyžadovat zakomponování padáku, kyslíkové nádrže a také naváděcího systému. Na další vývoj získal grant od francouzského ministerstva obrany – proto je možná, že se v budoucnu dočkáme nasazení flyboardu i v armádě. Kromě toho se zabývá vývojem létajícího auta, které zvládne pilotovat každý. Přece jen jsou flyboardy fyzicky relativně náročné mašinky!

Co myslíte, dokáže si flyboard v budoucnu vybojovat na trhu své místo? Nebo je pro vás lákavější představa létajících automobilů?

Co číst dále?

[INTERVIEW] Elon Musk o cestě na Měsíc a Mars – Kdy navštívíme tato tělesa?

Přeloženo ze slovenského originálu, autorkou článku je Ivana G.

Zdroj:
techxplore.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno