Ethereum 2.0 se blíží – Vývojáři uzamkli specifikace pro budoucí Proof of Stake blockchain

0

Doba, kdy je Ethereum stále Proof of Work blockchain, se rapidně chýlí ke konci. Vývojáři udělali velký krok a uzamkli specifikace pro první verzi ETH 2.0. 

Proof of Work vs. Proof of Stake

Proof of Work vs. Proof of Stake. Tak se často vede debata mezi Bitcoinovými maximalisty a zbytkem komunity. Maximalisté podporují Proof of Work jako nejbezpečnější způsob hledání konsensu. Proof of Stake má zase svou podporu pro nižší spotřebu elektrické energie a obecně vyšší rychlost.

Více informací – Americký kongres žádá zastavení vývoje Libry – Politická scéna se probouzí do nové reality

Proof of Work funguje v podstatě tak, že síť těžebních zařízení hledá odpověď na složitou matematickou otázku, kterou je těžké vyřešit, ale je lehké ověřit již existující řešení. Díky tomu se síť shodne na tom, v jakém stavu se nachází. Největší šanci vyřešit problém má ten těžař, který drží nejvyšší výpočetní sílu.

Proof of Stake jednoduše řečeno vymění výpočetní sílu za počet tokenů, které takzvaně stakuje. Těžař tak zamkne na určitou dobu svoje tokeny, což mu dá šanci stát se ověřovatelem bloků. Poté je náhodně vybrán těžař, který ověří další blok podle toho, kolik dané kryptoměny stakuje.

Ethereum bude PoS

To znamená, že pokud stakujete málo tokenů, je nízká šance, že ověříte blok, ale pokud jich máte zamčených mnoho, tak se pravděpodobnost zvyšuje. Tento proces je podstatně méně energeticky náročný. Bezpečnost sítě pak spočívá v tom, že ten, kdo by chtěl síť ovládnout, bude muset koupit minimálně jednu třetinu všech tokenů (záleží na konkrétních parametrech algoritmu). Tím by musel participant v síti vynaložit obrovské množství peněz, které by následně znehodnotil.

Jak si vede trh – [PŘEHLED TRHU] Nákupní zóny se blíží, jste připraveni?

Ethereum přechází na Proof of Stake z několika důvodů. Primárně je rychlejší než PoW. Dále také podle mnoha názorů umožňuje lepší decentralizaci (v tom nesouhlasí mnoho podporovatelů PoW) a mimo jiné také snižuje náklady na těžbu radikálním způsobem. Ethereum bude na nový druh těžby přecházet na začátku příštího roku.

Tím bude dokončena první fáze upgradu protokolu. Těžba se změní z PoW na PoS. Při prvním kroku vznikne tzv. Beacon Chain, který bude jádrem sítě ETH. Zde se budou stakovat ETH tokeny. Prozatím se zdá, že minimální množství tokenů na stakování bude 32. Spekuluje se ale také o 16 a 64 variantách.

Uzamčení specifikací

Vývojáři ETH nyní uzamkli základní specifikace kódu k upgradu na ETH 2.0. Uzamčen je způsob, jakým bude realizován přechod na nový chain. Zároveň je uzamčen i samotný kontrakt, kterým bude přenos realizován. Specifikace k Beacon chain jsou také uzamčeny. Vše dohromady se nazývá Fáze 0, která povede ke spuštění nového PoS blockchainu.

Díky uzamčení tak mají vývojáři volné ruce a mohou se věnovat dalším částem kódu. Momentálně bude následovat spouštění dalších testnetů, které budou ověřovat a testovat bezpečný chod nově vytvořeného blockchainu.

Ethereum tak stojí na hranici přechodu do nového období. To by mělo být podstatně rychlejší a vyspělejší, než bylo to předchozí. Co všechno Ethereum 2.0 přinese, je zatím v nedohlednu. Zatím je jasné, že velká část práce je věnována shardingu a 2nd layer scalingu. To dále zrychlí fungování sítě. Držitelé ETH se tak mají na co těšit. Budoucnost je světlá a je blíže, než se zdá.

Co číst dále:

Kam se dostane Bitcoin během bullrunu – 3 aktuální nejsmělejší predikce!

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno