Obchodní válka se stále zhoršuje – Blíží se krize nebo už začala?

0
USA

Na ramenech spotřebitelů po celém světě leží kvůli obchodní válce čím dál větší váha a problémy z toho plynoucí se začíná projevovat. Po celém světě roste napětí, které je hrozbou pro poptávku po zboží. Počínaje obchodními válkami mezi Čínou a USA až po Brexit snižuje toto napětí důvěru v obchod a investice.

Spotřeba jako hlavní pohon pro ekonomiku

JPMorgan Chase & Co. počítá s tím, že v posledním čtvrtletí se objemy maloobchodních prodejů navýší o 4,8 %. Jsou zde ale signály, které značí, že by se vše mohlo rychle změnit, neboť slabá výroba snižuje najímání nové pracovní síly a finanční trhy, v závislosti na obchodních válkách, klesají. Oba tyto faktory by mohly domácnosti přesvědčit, že je potřeba omezovat své výdaje ve spotřebě. Což by ještě více rozsévalo obavy z toho, že ekonomika míří do recese.

Ekonomové společnosti Morgan Stanley již varují, že všichni američtí spotřebitelé už začali svou spotřebu omezovat. Jejich protějšky v JPMorgan zase říkají, že globální růst zaměstnanosti za poslední čtvrtletí pořád zůstává kolem 1 %, což je dle dat jasné zpomalení tempa růstu v zaměstnanosti.

Minulý týden přišlo velké varování, když rostoucí obavy z cel a inflace vedly ke snížení sentiment indexu USA, který vznikl na Michiganské univerzitě, o nejvyšší hodnotu za posledních sedm let. Pokud se jedná o začátek nového zlomu v globální ekonomice, která je zaměřená právě na spotřebitele, tak by to mohlo znamenat pro globální růst ještě větší potíže.

Zaměstnanost

Průzkumy ukazují, že zaměstnanost v továrnách klesá po celém světě. Německo, kterému hrozí recese, a to především v automobilním průmyslu, zaznamenalo první signály slabosti na svém trhu práce. Sentiment ve Spojeném království je otřesen nejistotou z Brexitu a asijské ekonomiky, jako je Korea a Indonésie, zaznamenaly také pokles sentimentu spotřebitelů. Ve Spojených státech zase ukazuje tovární index Ústavu pro správu zásob výrobce, že výrobci omezují svá pracovní místa.

Co na to ekonomové Bloombergu?

„Spotřebitelské výdaje budou ve druhé polovině roku hlavním tahounem růstu, takže barometry poptávky domácností, jako je sentiment, míry úspor a růst příjmů, budou ve střednědobém horizontu tím nejrelevantnějším.“

– říká Carl Riccadonna, hlavní americký ekonom.

Prezidentka Federální rezervní banky San Francisco Mary Daly minulý týden upozornila na aktuálně panující kontrast v ekonomice s tím, že nejistota sice poškodila obchodní investice, ale domácí poptávka vypadá stále solidně.

Americké spotřebitelské výdaje vzrostly v červenci o 0,6 %. Tento kvartál tedy porazil dosavadní vítězný za poslední čtyři roky. V eurozóně maloobchodní tržby meziročně rostou zhruba o 2 %, což je mírně rychlejší tempo, než činil průměr v roce 2018.

Situace by se však mohla dynamicky změnit, neboť globální ekonomika stále dostává rány kvůli probíhající obchodní válce mezi Čínou a USA. Velký vliv má i Brexit, výrobní recese a slabší korporátní výnosy.

Co číst dále?

Strhla se vlna kritiky vůči záporným úrokovým sazbám

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno