[Názor] Libra – to nejlepší, co se kryptoměnám mohlo stát!

0
Libra, question, kmag

Kolem projektu Libra (nechci ji nazvat kryptoměnou, protože není) je aktuálně mnoho různých debat. Lidé diskutují, co tento projekt může přinést (a čím ve skutečnosti vlastně je). Zda jde o kryptoměnu, nebo ne, ba dokonce zda vůbec má blockchain. Pokud vás zajímá podrobná analýza, kde jsme tato témata řešili, najdete ji na tomto linku. Tento článek však bude sledovat něco úplně jiného.

Libra jako mainstream magnet

Prvním důvodem, proč je Libra skvělou zprávou pro kryptoměny, je pochopitelně pozornost, kterou dostane. A to nejen projekt samotný, ale také kryptoměny jako takové. I přesto, že Libra kryptoměnou není (protože nesplňuje několik vlastností), často se o ní lidé jako o kryptoměně vyjadřují. Jde samozřejmě především o laiky, kteří o kryptoměnách neslyšeli vůbec nebo poprvé teprve nedávno.

To však vůbec nevadí. Pokud se tito lidé začnou o kryptoměnách reálně vzdělávat, zjistí, že Libra mezi ně nepatří. Stejně tak však zjistí, co je Bitcoin, Ethereum, blockchain, nódy, těžba a mnoho dalšího. A nebude to jeden člověk ani dva. Budou jich miliony, protože za Librou stojí Facebook. A ten je ve světě internetu definitivně gigant.

Libra jako narušitel bank

Mnozí mluví o Libře jako o zabijákovi Bitcoinu. To by však vůbec nemělo platit. Libra má od Bitcoinu na míle daleko. Stejně tak platí, že uživatelé Libry a Bitcoinu jsou úplně jiné typy lidí. Právě proto Libra Bitcoinu může pomoci. Obávat by se však měl někdo úplně jiný.

A to bankéři. Libra totiž může útočit právě na jejich uživatele. Na běžné lidi, kteří často potřebují pouze co nejrychlejší, nejjednodušší a nejlevnější transakce. Ne držitel hodnoty nebo investici (jako v případě Bitcoinu). Zatím takové služby zprostředkovávají zejména banky. Právě ty se tak mohou začít třást o své pozice.

V tomto tak bude Libra velmi podporovat jeden z prvních cílů kryptoměn, a to narušení finančního systému, který nás přivedl do finanční krize 2008–2009. Odstranit moc z rukou bank a navrátit ji lidem. Alespoň takový byl původní cíl Bitcoinu, v čemž ho nyní může Libra podpořit.

Libra jako nový koncept

Libra je něco nového. Něco neprobádaného. Něco, co byl Bitcoin před 10 lety. Ano, možná to není to pravé, avšak proč bychom tomu neměli dát čas? Člověk nikdy neví, co se z tohoto projektu může vyvinout. Samozřejmě že už jen centralizovanost tohoto projektu může být problém (protože jde o spojení obrovských firem do jednoho projektu), ale šanci si zaslouží, kryptoměnový svět z ní totiž může opravdu profitovat.

Stablecoin navázaný na několik fiat jmen. Myšlenka určitě jiná, jaká zde dosud nebyla (minimálně ne v takové pokročilé fázi). Možná právě proto by si Libra zasloužila šanci. Jestli ji už tomuto projektu dáte, nebo ne, je na vás.

Závěr

Je třeba nezapomínat i na jeden velký fakt. A tím je načasování Libry. Ta by měla být oficiálně spuštěna někdy kolem Bitcoin halvingu. No prostě krása. Pokud Libra opravdu přitáhne pozornost mainstreamu, Bitcoin a kryptoměny jako takové se mají na co těšit. Doufám, že se s námi budete těšit i vy.

Disclaimer: V tomto článku jde vysloveně o mé osobní názory. Pokud je nesdílíte nebo s nimi nesouhlasíte, jsem více než otevřený diskusi v komentářích na Facebooku nebo přímo zde pod článkem.

Přeloženo ze slovenského originálu, který napsal Marek.

Co číst dál?

DENNÍK ZAČÍNAJÚCEHO TRADERA – DRUHY SVIEČOK A ICH FORMÁCIE – 1. TÝŽDEŇ

Nezmeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku a nově i na Instagramu Twitteru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno