Nepřátelské převzetí sítě Steem – Justin Sun a velké burzy útočí na blogovací blockchain

0
steem, steamit, pos, dpos

Blogovací platforma Steem se nachází v prekérní situaci. Velké burzy se ve spojení s Justinem Tronem pokusily zvrátit rozhodnutí o omezení Sunových práv v síti Steem. Ten nedávno koupil web Steem.it, který je nejvyužívanější platformou spojenou se sítí steem. Nyní vznikla debata o tom, zda je PoS funkční systém a kdo je vlastně v právu.

Více informací – LIVE Trading 2.0 – Bitcoin po korekci – Jak to vypadá s kryptoměnami?

Decentralizovaná sít, centralizovaný web

Justin Sun koupil webovou stránku steem.it. To je v podstatě aplikace podobná např. redditu, která integrovala do svého provozu blockchainovou síť Steem. Steem je DPoS blockchainem. To znamená, že transakce v síti ověřuje pouze úzká, volená skupina. Volit lze pomocí mincí Steem a tyto mince zároveň dávají možnost hlasovat o tom, co se v síti děje.

A zde je kámen úrazu. Komunita a tzv. svědci (witnesses – ti dohlíží v síti na to, že nikdo z volených ověřovatelů nepodvádí anebo nedělá nekalá rozhodnutí) se rozhodli, že je potřeba omezit práva Justina Suna, protože jej brali jako ohrožení samotné sítě a tak si odhlasovali, že jeho mince nebudou mít hlasovací právo.

Jenže Sun přišel s řešením. Vzhledem k tomu, že má dostatek peněz a přátele na vysokých místech, tak získal spolupráci velkých burz, které využily mince svých klientů a hlasovaly fakticky za ně. Hlasováním nejen zvrátily předchozí soft-fork, který bránil Sunovi v hlasování, ale také se rozhodli, že převolí právě ty svědky, kteří se proti Sunovi postavili.

Komunita Steemu se okamžitě začala bouřit a obzvláště Binance čelí masivní kritice nejen za zneužívání tokenů, ale také za to, že při hlasování se tokeny musí tzv. locknout, což znamená, že budou zamčeny na několik následujících týdnů. Pokud by si tak někdo chtěl tokeny vybrat, tak by to nebylo možné. Na forku se podílely také burzy Huobi nebo Poloniex, který také patří Sunovi. Šéf Binance po kritické reakci komunity již řekl, že své hlasy stáhnou.

Burzy, PoS a Ethereum

Předchozí událost ilustrovala slabinu PoS. Tou je vysoká koncentrace tokenů u velkých burz, které je snadno a rychle zneužijí ve svůj vlastní prospěch (určitě to nedělaly pro Suna zadarmo). PoS je vysoce závislé na distribuci a ceně mincí. Čím vyšší distribuce a aktivita v komunitě, tím vyšší decentralizace a naopak.

Problémem je také vysoká koncentrace mincí právě na burzách, které je zneužívají. To krásně ilustruje potřebu jednak decentralizovaných burz (DEX) a pak také non-custodial burz, které umožňují obchody rovnou z peněženky (např. IDEX).

Vyrojily se spekulace o tom, že přechod ETH na PoS je právě z tohoto důvodu problematický. Zde jsou ovšem jasné rozdíly v systémech i distribuci a ceně tokenů. Zatímco kapitalizace sítě Steem je okolo 60 milionů dolarů, tak celková cena sítě ETH se pohybuje okolo 25 miliard dolarů. ETH zároveň přechází na PoS a to je rozdíl od DPoS Steemu. PoS je systém, kdy se na ověřování transakcí a tvorbě bloků může podílet každý. DPoS je naopak systém, kde se pouze volí jednotliví ověřovatelé. Tudíž se obětuje decentralizace.

Případ Steemu primárně ilustruje slabiny nynějšího kryptoprostoru, kde mají burzy naprosto nepřípustné množství moci. Právě proto je nutné podporovat a rozvíjet infrastrukturu a uživatelskou přívětivost decentralizovaných burz. Kryptoměny mají vést k omezení moci jednotlivců a ne k tak brutální koncentraci moci, jak vidíme dnes. Tím by krypto totiž ztratilo jednu za svých nejdůležitějších vlastností a tou je decentralizace, která vede k zvýšení stability systémů.

Co číst dále:

PŘEHLED TRHU – Bitcoin v korekci respektuje Fibo zóny – Můžeme ještě otestovat 10 000 $?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno