[Názor] Cyklus paniky je zpátky v plné síle – Za propad ceny kryptoměn nemůže ani Trump, ani Libra

0
panika, strach, fear, bitcoin, propad, down

V posledním týdnu se objevil naprosto běžný nešvar, kterým trpí komunita při propadech cen kryptoměn. Tím je panika mezi investory, která má celosvětový přesah. 

Všechno padá = je konec

Vše padá. Bitcoin končí, protože přichází regulace. Altcoiny jsou mrtvé a všechno se musí prodat. Trump zničil Bitcoin a tak dále. Znáte to. Jakmile se začne trh propadat, lidé začnou hledat nesmyslné korelace mezi děním, kterému rozumí, a cenou kryptoměn, která se vyvíjí dle principů, které jsou již podstatně méně zřejmé.

Jenže nyní je situace ještě o krůček podivnější. Parabolický růst, který jsme nyní zažili, byl evidentní a dobře vysvětlený. Informací bylo dostatek. Musí přijít korekce, která bude radikální a bolestivá. I přes to je opět internet plný informací o tom, co všechno způsobilo pád.

Jenže za tímto pádem opravdu nestojí Trump ani regulace anebo negativní postoj k neexistující Libře. Je to přepálený trh, kdy ti, co nakoupili včas, momentálně vybírají zisky a prodávají za výrazně vyšší cenu, než za kterou nakoupili v řádech měsíců. Velmi triviální věc, na kterou upozorňoval snad každý trader a analytik. Tak jak to, že jsme zase uprostřed změti otázek o tom, co způsobilo propad.

Chybějící kontexty

Jedním z důvodů, proč bych osobně řekl, že se tohle děje, je absence kritického myšlení, či spíše jeho nedostatečnost. To, že cena padá zrovna, když Trump kritizuje Bitcoin a Libra čelí problémům, přeci nemůže být náhoda, namítl by kdekdo. Obavy z regulací jsou obrovské.

Jak vyřešit scaling problém: Vitalik Buterin: Ethereum by mělo ke škálování využít Bitcoin Cash – Komunita se bouří

Jenže regulace a obavy z nich byly na místě při daleko důležitější situaci, kterou bylo setkání G20, kde instituce Financial Action Task Force (FATF) oznámila nové rámce pro světové regulace kryptoměn. To byla kritická chvíle, na kterou trh nereagoval, a tudíž jí bylo přikládáno jen pramálo důležitosti.

Trh nereagoval ani na nic jiného z reálného světa. Jde o to, že déletrvající propad Bitcoinu se prostě vždy střetne s nějakými náhodnými událostmi. Nezkušení investoři a majitelé kryptoměn pak často propadnou mediálnímu šílenství.

Chybné informování

Největší díl viny za vytváření paniky nesou jistě média. Bohužel je to nešvar kryptoprostoru, se kterým se u nás snažíme bojovat. Cena prostě nereaguje na běžné události z moderního světa, ale je lákavé napsat článek, který se bude líbit, protože vysvětlí čtenářům, proč Bitcoin padá a altcoiny hoří. Jenže je to i zároveň velká chyba a problém.

Zájem institucí na vzestupu: 84 % nových investic v kryptoměnách tvoří institucionální investoři – Zájem navzdory volatilitě dále roste

Takže pokud se obáváte, že s BTC je amen, tak si nezoufejte. Přišla prostě korekce. Pokud vám někdo bude tvrdit, že Ethereum je mrtvé, protože je jeho cena pod 200 dolary a už se nebude dát těžit, buďte v klidu. Jedná se jen o chvilkový záchvat paniky. A ten zase dříve či později (doufejme dříve) přejde. Stačí totiž počkat na zlatou kombinaci – Čínský nový rok a bonusy na Wall Street.

Co číst dále?

[Zprávy] Předseda amerických republikánů je pro Bitcoin – BTC denně přesune 3 miliardy dolarů – Grayscale: Institucionální zájem neopadá

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno